Chwilkę...

Babeszjoza

26 listopada 2023

Babeszjoza: Zagrożenie Przenoszone Przez Kleszcze

Babeszjoza, znana również jako „gorączka kleszczowa”, jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, przenoszoną przez kleszcze w wyniku ukąszenia. To schorzenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierząt, dlatego zrozumienie jej natury, objawów oraz sposobów zapobiegania jest kluczowe.

Od lat Leczymy Babeszjozę!

Charakterystyka babeszjozy

Babeszjoza jest spowodowana przez pasożytnicze pierwotniaki z rodzaju Babesia, które atakują czerwone krwinki krwi. Kleszcze, będące nosicielami Babesia, przenoszą te mikroorganizmy podczas żerowania, infekując organizm gospodarza. Objawy babeszjozy mogą obejmować gorączkę, dreszcze, bóle głowy, osłabienie, a w przypadkach zaawansowanych – poważne problemy z układem krwiotwórczym. Jest to jedna z głównych przyczyn babeszjozy u psów. Babesia canis występuje w kilku podgatunkach, w tym Babesia canis canis, Babesia canis vogeli i Babesia canis rossi. Każdy z tych podgatunków może mieć odmienne cechy biologiczne i różne regiony endemiczne.

 • Babesia canis canis: Jest szeroko rozpowszechniona w Europie i wywołuje różne objawy kliniczne u zarażonych psów.
 • Babesia canis vogeli: Często spotykana w rejonach basenu Morza Śródziemnego i może wywoływać poważne przypadki babeszjozy.
 • Babesia canis rossi: Bardziej powszechna w Afryce i często wywołuje ciężkie przypadki babeszjozy u psów.
 • Babesia gibsoni: jest innym gatunkiem Babesia, który może zarażać psy. Jest bardziej powszechna w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jest to również znaczący patogen, który może powodować poważne problemy zdrowotne u psów. Coraz częściej obserwujemy zarażenia w Polsce.

Zapobieganie babeszjozie u zwierząt

Ochrona przed babeszjozą opiera się na środkach zapobiegawczych:

1. Kontrola powłoki ciała i oglądanie zwierząt

Regularne sprawdzanie ciała i odzieży po przebywaniu w obszarach, gdzie kleszcze mogą występować. Stosowanie środków odstraszających kleszcze jest bardzo istotne.

2. Ograniczenie kontaktu z kleszczami

Unikanie obszarów o wysokiej roślinności, noszenie długich ubrań oraz korzystanie z siatek na okna, aby zmniejszyć ryzyko kontaktu z kleszczami.

3. Badania i opieka nad zwierzętami

Regularne badania weterynaryjne zwierząt domowych, stosowanie preparatów przeciw kleszczom oraz kontrola na obecność kleszczy u zwierząt są niezwykle istotne.

Diagnoza i leczenie u psów

Wczesna diagnoza jest kluczowa w leczeniu babeszjozy.

Diagnoza i leczenie babesiozy u psów są kluczowe dla skutecznego zarządzania tą chorobą. Oto ogólne kroki, które lekarz weterynarii może podjąć podczas diagnozy i leczenia babeszjozy u psów:

Diagnoza
 • Badania laboratoryjne: Testy krwi mogą pomóc w wykryciu obecności Babesia. Zazwyczaj lekarz weterynarii będzie szukał zmian w krwinkach czerwonych, obecności pasożyta pod mikroskopem.
 • Badanie kliniczne: Lekarz weterynarii bierze pod uwagę objawy kliniczne i historię kliniczną psa. Objawy, takie jak gorączka, osłabienie, utrata apetytu, mogą sugerować babesiozę, ale mogą być także podobne do innych schorzeń. Czasami w ostatniej zaawansowanej fazie choroby występuje krwiomocz.
Leczenie
 • Leki przeciwko babeszjozie, przeciwpierwotniacze: leki, takie jak imidokarb, atowakwon, czy azotan imidokarbu są często stosowane w leczeniu babesiozy u psów. Leczenie zwykle trwa przez kilka dni, a lekarz weterynarii dobiera dawkę odpowiednią dla stanu zdrowia psa.
 • Wsparcie terapeutyczne: W niektórych przypadkach, gdy choroba jest zaawansowana, konieczne może być dodatkowe wsparcie terapeutyczne – hospitalizacja i płynoterapia – płyny infuzyjne w celu nawodnienia psa i utrzymania równowagi elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.
 • Obserwacja i opieka: Po rozpoczęciu leczenia ważne jest ścisłe monitorowanie stanu psa. Lekarz weterynarii może zalecić kolejne badania krwi, aby ocenić odpowiedź na leczenie i powikłania po przebytej chorobie.

Podsumowanie

Babeszjoza to poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt, a także ludzi. Jednakże, wiedza, profilaktyka oraz szybka reakcja na objawy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz zapewnić skuteczne leczenie. Stały rozwój metod diagnostycznych i terapeutycznych stanowi klucz do skuteczniejszej walki z tą chorobą, jednakże pamiętajmy o profilaktyce!

Pamiętajmy, że świadomość oraz odpowiednie środki zapobiegawcze są kluczowe w ochronie przed babeszjozą.

W ramach profilaktyki stosowane mogą być preparaty w formie:

 • kropli na skórę – „spot-on”
 • roztworu lay-on
 • spreju
 • tabletek
 • obroży

W przypadku zarażenia babeszją nasza klinika prowadzi pełną diagnostykę, leczenie, hospitalizację z płynoterapią, a także transfuzją krwi.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin