Chwilkę...

Dyskopatia

5 marca 2024

Dyskopatia, czyli przepuklina krążka międzykręgowego.

Jest to schorzenie polegające na uszkodzeniu lub przemieszczeniu się dysku międzykręgowego, co może prowadzić do ucisku na struktury nerwowe i objawów neurologicznych.

Badanie neurologiczne psów to kompleksowa ocena funkcji neurologicznych, która pozwala weterynarzowi zidentyfikować ewentualne problemy z układem nerwowym. Procedura ta obejmuje szereg testów i badań, które oceniają różne aspekty funkcji neurologicznej, w tym zachowanie, ruchy, czucie oraz reakcje na bodźce zewnętrzne. Oto kilka kluczowych kroków przeprowadzanych podczas badania neurologicznego:

 • Obserwacja ogólnego zachowania: Lekarz weterynarii zaczyna badanie od obserwacji ogólnego zachowania psa, szukając ewidentnych oznak bólu, niepokoju lub dezorientacji.
 • Ocena chodu i równowagi: Lekarz obserwuje chód psa, sprawdzając równowagę, koordynację ruchową oraz ewentualne zaburzenia postawy.
 • Testy odruchów: Weterynarz sprawdza różne odruchy neurologiczne psa, takie jak odruchy skórne, odruchy ścięgniste i reakcje na bodźce dotykowe.
 • Ocena czucia: Testuje się czucie psa poprzez delikatne stymulowanie skóry różnymi bodźcami, takimi jak lekki dotyk lub lekkie uderzenia.
 • Testy koordynacji ruchowej: Lekarz weterynarii może przeprowadzić testy oceniające zdolność psa do wykonywania precyzyjnych ruchów, takich jak przesuwanie łapą po powierzchni lub chwytanie przedmiotów.
 • Badanie nerwów czaszkowych: Ocenia się funkcje poszczególnych nerwów czaszkowych, takich jak reakcje gałek ocznych, reakcje na dźwięki oraz ruchy twarzy.
 • Testy bólu:  Lekarz weterynarii może przeprowadzić testy w celu oceny reakcji psa na bodźce bólowe, co może dostarczyć informacji na temat możliwych urazów lub stanów zapalnych w układzie nerwowym.

Poprzez dokładne przeprowadzenie tych testów i obserwacji, lekarz weterynarii może uzyskać wyczerpującą ocenę funkcji neurologicznych psa i zidentyfikować ewentualne problemy, co jest kluczowe dla diagnozy i leczenia chorób układu nerwowego.

Zespół dyskopatii, czyli przepukliny krążka międzykręgowego, to jedno z najczęstszych schorzeń kręgosłupa u naszych pupili. Objawia się on uciskiem na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów rdzeniowych, co może prowadzić do bolesnych dolegliwości i ograniczeń w ruchu. Dlatego też, jeśli Twój futrzasty przyjaciel zmaga się z podobnymi objawami, może być konieczne podjęcie decyzji o operacji.

Dyskopatia, czyli przepuklina krążka międzykręgowego, może występować u psów różnych ras. Jednak niektóre rasy są bardziej predysponowane do tego schorzenia niż inne.

Typowe dla dyskopatii są rasy małych i średnich psów i krótkiej długości nóg. Zwłaszcza dotyczy to psów o długich grzbietach i krępych szyjach. Oto kilka przykładów ras, które często spotyka się w klinikach weterynaryjnych z powodu dyskopatii:

 • Jamnik – Ze względu na swoją długą sylwetkę, jamniki są szczególnie podatne na dyskopatię kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.
 • Beagle – Choć są to psy o bardziej proporcjonalnej budowie niż jamniki. Mogą być narażone na dyskopatię, szczególnie w odcinku szyjnym.
 • Shih Tzu – Te urocze psy o długiej sierści często cierpią z powodu dyskopatii, zwłaszcza w późniejszym wieku.
 • Cocker Spaniel – Rasa ta, znana ze swojej energii i entuzjazmu, może również być podatna na dyskopatię, zwłaszcza w odcinku szyjnym.
 • Bassety – Ze względu na swoją długą sylwetkę i krótkie nogi. Psy te są podatne na dyskopatię, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
 • Bulldog Francuski – Chociaż buldogi francuskie nie mają tak długiej sylwetki jak niektóre inne rasy. Mogą być również narażone na dyskopatię ze względu na swoją budowę ciała, a także na wady wrodzone kręgosłupa.

Nasza klinika weterynaryjna oferuje kompleksowe zabiegi chirurgiczne kręgosłupa, których celem jest usunięcie ucisku odpowiedzialnego za objawy chorobowe. W zależności od charakteru dyskopatii i jej lokalizacji, nasi doświadczeni chirurdzy weterynaryjni mogą zdecydować się na wykonanie różnych zabiegów. Dzięki procedurom chirurgicznym możliwe jest złagodzenie cierpień i przywrócenie komfortu ruchu pacjentowi.

Wykonujemy blokady kręgosłupa.

Wykonujemy laminektomie, hemilaminektomie i zabiegi „ventral slot”

Blokady kręgosłupa u psów przy dyskopatach mogą być stosowane w celu niwelowania objawów bólu. Blokady te polegają na miejscowym podaniu leku przeciwbólowego lub steroidowego bezpośrednio do obszaru kręgosłupa, gdzie występuje przepuklina dysku lub inna patologia. Mają one na celu złagodzenie bólu poprzez zmniejszenie stanu zapalnego oraz blokowanie przewodnictwa nerwowego w obszarze dotkniętym problemem.

Procedura blokady kręgosłupa u psów zwykle wykonywana jest pod kontrolą obrazowania, aby zapewnić dokładne podanie leku w odpowiednie miejsce. Weterynarz może zdecydować się na wykonanie blokady kręgosłupa, jeśli pies nie reaguje wystarczająco na leczenie farmakologiczne lub fizjoterapię, a objawy bólu są znaczne.

Blokady kręgosłupa mogą zapewnić szybką i skuteczną ulgę w bólu, co pozwala psu na lepsze funkcjonowanie i poprawę jakości życia. Jednakże, należy pamiętać, że blokady kręgosłupa są jedynie częścią kompleksowego planu leczenia i powinny być stosowane w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi. Należą do nich: terapia fizyczna, leczenie farmakologiczne i w niektórych przypadkach, chirurgia. Wszelkie decyzje dotyczące leczenia, w tym stosowania blokad kręgosłupa, powinny być podejmowane we współpracy z weterynarzem. Lekarz weterynarii najlepiej oceni stan zdrowia psa i dobierze odpowiednie opcje terapeutyczne.

Laminektomia, hemilaminektomia z fenestracją to kluczowe procedury chirurgiczne, które mają na celu eliminację czynników uciskających na rdzeń kręgowy. Najczęstszym powodem przeprowadzenia tych zabiegów są przepukliny krążka międzykręgowego. Zwłaszcza u psów ras predysponowanych oraz u starszych zwierząt, z biegiem czasu może dojść do degeneracyjnych zmian w krążku międzykręgowym. Osłabia to jego elastyczność i zwiększa podatność na uszkodzenia. Taka sytuacja może prowadzić do wypadnięcia krążka miażdżystego do kanału kręgowego. Może to powodować ucisk na rdzeń kręgowy, prowadząc do niedowładu, porażenia kończyn i ogromnego bólu.

Fenestracja polega na usunięciu jądra miażdżystego międzykręgowego, który uciska na struktury nerwowe. Fenestracja jest stosowana głównie w przypadku dyskopatii (prolapsu dysku) lub stenozie kręgosłupa (zwężeniu kanału kręgowego).

Zabieg „ventral slot” jest dedykowany zwierzętom z problemami odcinka szyjnego kręgosłupa. Procedura polega na udrożnieniu rdzenia kręgowego od strony brzusznej szyi, zmniejszając ucisk na rdzeń kręgowy. U psów ras predysponowanych i starszych zwierząt, degeneracyjne zmiany krążka międzykręgowego mogą prowadzić do jego osłabienia. W konsekwencji do wypadnięcia do kanału kręgowego, co z kolei może uciskać rdzeń kręgowy, powodując niedowłady, porażenia lub ból.

Poza dyskopatiami, istnieją również inne wskazania do wykonania laminektomii oraz hemilaminektomii.  Najczęściej jest to obecność nowotworów, odłamki kostne czy krwiaki wewnątrz kanału kręgowego, często spowodowane urazami, np. w wyniku wypadku.

Nie tylko dyskopatie są wskazaniem do operacji kręgosłupa u zwierząt. Nasz zespół specjalistów podejmuje się również leczenia złamań kręgosłupa oraz niektórych typów nowotworów. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pupila.

Jeśli Twój zwierzak potrzebuje pomocy w zakresie chirurgii kręgosłupa, możesz polegać na naszej klinice. Nasze doświadczenie, zaangażowanie i troska o dobro pacjenta są gwarancją skutecznej opieki weterynaryjnej.

Zadzwoń do nas już dziś, aby umówić się na konsultację z naszym specjalistą i zapewnić swojemu pupilowi najlepszą możliwą opiekę.

Konsultacje neurologiczne dr Adam Zwoliński

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin