Chwilkę...

Zespolenie wrotno-oboczne u psa – objawy i możliwości leczenia

16 kwietnia 2024

Zespolenie wrotno-oboczne u psa to poważne schorzenie, na skutek którego dojść może nawet do śmierci zwierzaka. To patologiczny stan, w którym krążąca po organizmie krew omija wątrobę psa przez nieprawidłowe zespolenie między układem wrotnym a układem ogólnoustrojowym. Krew nie jest odpowiednio oczyszczona z toksyn, co stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia psa. Czy zespolenie wrotno oboczne u psa można wyleczyć? Ile żyje pies z zespoleniem wrotno obocznym i jakie są objawy? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Zespolenie wrotno-oboczne – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, zespolenie wrotno-oboczne u psa, znane również jako portosystemic shunt (PSS) lub zespolenie wrotno-układowe, to groźna przypadłość, dotykająca psy w każdym wieku – niezależnie od wielkości czy rasy. W jej przebiegu krew z jelit, zamiast być filtrowana przez wątrobę, gdzie usuwane są toksyny i odbywa się szereg procesów metabolicznych, jest przekierowywana bezpośrednio do ogólnego krwiobiegu. Dochodzi do tego na skutek nieodpowiedniego połączenia układu wrotnego i układu ogólnoustrojowego. Szczególnie groźny jest w tym przypadku amoniak, który w prawidłowym procesie powinien zostać wchłonięty w jelitach jako produkt rozkładu białek, a następnie przetransportowany do wątroby. Tam zmienia się w mało toksyczny mocznik i wydalany jest wraz z moczem. Jeśli pies cierpi na zespolenie wrotno-oboczne, amoniak omija wątrobę i jest rozprowadzany po jego krwioobiegu w niebezpiecznie dużym stężeniu, co może prowadzić do wystąpienia encefalopatii wątrobowej.

Skąd się bierze zespolenie wrotno oboczne u psa?

Zespolenie wrotno oboczne u psa może mieć charakter wrodzony, jeśli występuje u szczeniąt i młodych psów. Wtedy schorzenie to prawdopodobnie rozwinęło się już w życiu płodowym. Nabyte zespolenie wrotno oboczne u psa może być wynikiem chorób wątroby lub nadciśnienia wrotnego i pojawić się w każdym wieku.

Chociaż zespolenie wrotno-oboczne może występować u psów wszystkich ras, są rasy szczególnie predysponowane do pojawienia się tej wady wrodzonej. Wrodzone zespolenia wrotno-oboczne są częściej diagnozowane u ras, takich jak yorkshire terrier, maltańczyk, sznaucer miniaturowy, shih tzu, pudel miniaturowy czy dalmatyńczyk.

Chociaż wrodzone zespolenia są częstsze u mniejszych ras, mogą one występować u psów każdej wielkości. Nabyte zespolenia, które rozwijają się później, mogą
dotyczyć psów dowolnej rasy i są zazwyczaj wynikiem innych problemów zdrowotnych, wpływających na wątrobę lub układ krążenia wrotnego.

Zespolenie wrotno-oboczne – objawy

Objawy zespolenia wrotno-obocznego u psa mogą obejmować:

  • niewyjaśnione przypadki omdleń,
  • pies trzęsie się bezpośrednio po spożyciu posiłku,
  • problemy z zachowaniem,
  • osłabienie,
  • apatię,
  • słaby wzrost u szczeniąt,
  • wymioty i biegunkę,
  • nadmierne pragnienie i oddawanie moczu,
  • możliwość wystąpienia kamieni w pęcherzu moczowym.
  • w wynikach biochemicznych krwi podwyższone są parametry wątrobowe.

Opiekując się psem, warto uważnie obserwować jego zachowanie, a wszelkie niepokojące zmiany konsultować z weterynarzem.

Diagnostyka

Diagnozowanie i leczenie zespolenia wrotno-obocznego u psa wymaga kompleksowej oceny jego stanu zdrowia przez weterynarza. Zwykle w celu stwierdzenia wystąpienia tego schorzenia, przeprowadza się szereg badań diagnostycznych, takich jak badania krwi, ultrasonografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz specjalistyczne testy krwi.

Proces diagnostyczny pod kątem zespolenia wrotno obocznego u psa weterynarz rozpoczyna od zebrania dokładnej historii zdrowotnej zwierzaka i wywiadu lekarskiego z właścicielem. Ważne jest wskazanie zauważonych objawów zespolenia wrotno obocznego u psa, takich jak problemy ze wzrostem, wymioty, biegunka, nadmierne pragnienie i oddawanie moczu. Badanie fizykalne może również ujawnić znaki wskazujące na możliwość występowania zespolenia wrotno obocznego u psa, np. małe rozmiary wątroby czworonoga.

Nieprawidłowe wyniki badań, w tym profilu biochemicznego, pełnej morfologii krwi oraz testów oceniających funkcję wątroby (np. test tolerancji amoniaku, poziomu kwasu moczowego w krwi), mogą wskazywać na obecność zespolenia wrotno obocznego u psa.

Ultrasonografia jest często pierwszym badaniem obrazowym, stosowanym do oceny wątroby i struktur naczyniowych. Za jej pomocą ujawnić można zmniejszoną wielkość wątroby oraz bezpośrednio wykazać obecność zespolenia wrotno obocznego u psa.

Kolejnym badaniem jest scyntygrafia. To specjalistyczne badanie polega na podaniu radioaktywnego izotopu, który pozwala na zobrazowanie przepływu krwi i może pokazać, czy krew faktycznie omija wątrobę.

Tomografia komputerowa z angiografią jest natomiast bardziej szczegółowym badaniem, za którego pomocą możliwe jest dokładne zlokalizowanie i określenie rozmiaru zespolenia.

Rezonans magnetyczny z angiografią może dostarczyć szczegółowych obrazów zespolenia i sąsiadujących struktur. W niektórych przypadkach zespolenia wrotno-obocznego u psa zalecana jest endoskopia, dzięki której można ocenić, czy u czworonoga występują żylaki przełyku lub żołądka. Ta dolegliwość powstaje w następstwie nadciśnienia wrotnego.

Zespolenie wrotno-oboczne objawy i podejmowane leczenie

Leczenie zespolenia wrotno obocznego u psa zwykle wymaga interwencji chirurgicznej, której celem jest zamknięcie nieprawidłowego połączenia naczyniowego i przywrócenie normalnego przepływu krwi do wątroby.

W przypadkach niektórych pacjentów, możliwe jest zastosowanie minimalnie inwazyjnych technik interwencyjnych. Oprócz leczenia chirurgicznego, znaczącą rolę może odgrywać także wsparcie medyczne, w tym dieta niskobiałkowa oraz leki zmniejszające poziom amoniaku i innych toksyn we krwi.

Zespolenie wrotno oboczne – ile żyje pies z tym schorzeniem?

Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie, ile żyje pies z zespoleniem wrotno obocznym. Prawdą jest, że wszystko zależy od tego, kiedy dolegliwość została zdiagnozowana oraz w jakim wieku i stanie jest pupil.

W przypadkach psów z nierozpoznaną chorobą, życie może być znacząco skrócone ze względu na duże stężenie toksyn we krwi, które nie są filtrowane przez wątrobę. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń funkcjonowania mózgu. Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, może to być śmiertelne.

Ile żyje pies z zespoleniem wrotno obocznym rozpoznanym wcześniej? Zwierzaki, które przeszły skuteczne leczenie chirurgiczne w celu zamknięcie zespolenia, mogą cieszyć się długim i radosnym życiem. Wielu psów po leczeniu może żyć porównywalnie długo jak zdrowe czworonogi, pod warunkiem, że zespolenie zostało skutecznie zamknięte i nie występują inne komplikacje zdrowotne.

Odpowiedź na pytanie, ile żyje pies z zespoleniem wrotno obocznym nie jest więc jednoznaczna i zależy od kilku istotnych czynników.

Podsumowanie – zespolenie wrotno-oboczne objawy u psa i ile żyje pies

Podstawą udanego leczenia zespolenia wrotno obocznego u psa jest wczesna diagnostyka oraz podjęcie zaproponowanego przez weterynarza planu leczenia. W Klinice Szmaragdowej możesz liczyć na profesjonalne, indywidualne podejście oraz szeroką wiedzę naszych specjalistów. Nowoczesne gabinety oraz sprzęt pozwalają nam rozpoznawać występujące u psa nieprawidłowości i skutecznie je leczyć, przywracając czworonoga do zdrowia. Warto pamiętać, że odpowiedzialna opieka nad zwierzętami obejmuje także zapewnienie im opieki medycznej, kiedy tego potrzebują.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin