Chwilkę...



Stomatologia

Stomatologia

Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne dla zdrowia naszego zwierzaka. Każda zmiana w jamie ustnej, niezauważona lub zbagatelizowana może skutkować ogólnoustrojowymi powikłaniami. W trosce o zdrowe uzębienie i świeży oddech naszych pacjentów, zapewniamy im opiekę stomatologiczną już od najmłodszych lat.

Do najważniejszych zabiegów, które wykonujemy w obrębie jamy ustnej, należą:

  • usuwanie przetrwałach zębów mlecznych /persistens deciduous teeth/ – fizjologicznie wymiana zębów stałych na mleczne trwa do 6. miesiąca życia, nieusunięcie skutkuje stłoczeniem zębów, patologicznym przemieszczeniem, wadami zgryzu. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Dysponujemy dwoma metodami znieczuleń: z zastosowaniem schematu infuzyjnego z użyciem anestetyków krótkodziałających oraz znieczulenie wziewne przy użyciu gazów anestetycznych takich jak Isoflurane lub Sevoflurane.
  • ekstrakcja zębów jedno- i wielokorzeniowych – przy wadach zgryzu, nieodwracalnych uszkodzeniach miazgi, zębiny, zęby nadliczbowe, ropnie okołowierzchołkowe. Zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym przy użyciu instrumentarium stomatologicznego (kleszcze: ekstrakcyjne Meissner’a, Berten’a, dzwignie: Baima, Schlemmera, wiertarka protetyczna z piłą diamentową i in.)
  • usuwanie kamienia nazębnego /skaling/ – obecność kamienia skutkuje występowaniem paradontopatii (chorób przyzębia). Niepokój powinien wzbudzić niemiły zapach z jamy istnej, niechęć do jedzenia, zaczerwienione dziąsła, odsłonięte szyjki zębowe, chwiejność zębów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym za pomocą skalera ultradźwiękowego tzw. piezodentu (urządzenie to emituje drgania o częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę, co powoduje łatwe i dokładne usunięcia zalegającego kamienia). Po każdym skalingu, za pomocą szczotki do polerowania i pasty z hydroksyapatytem wyrównuje się powierzchnię zęba w celu opóźnienia osadzania się płytki bakteryjnej.
  • usuwanie ropni okołozębowych /carnassial abscess/ –  przywierzchołkowe ropnie, zwykle towarzyszy im duża bolesność, obrzęk, odczyn zapalny. Ropnie usuwane są w znieczuleniu ogólnym, wraz z zębem przy którego korzeniu powstają.
  • leczenie chirurgiczne zmian rozrostowych w jamie ustnej – zmiany usuwane są w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu diatermii w celu minimalizacji krwawienia z jak największym marginesem.
  • korekcja i ekstrakcja zębów u gryzoni i zajęczaków – w celu uniknięcia zranień w obrębie policzków, zaburzeń w pobieraniu pokarmu, wad zgryzu.
  • leczenie chorób przyzębia / paradontopatie/ – farmakologiczne i chirurgiczne, zależne od przypadku klinicznego.

Konsultacje specjalistyczne dostępne u specjalistów: dr Klaudia Haratym i dr Krzysztof Więcek. Wizyty ogólne z zakresu stomatologii prowadzą wszyscy lekarze weterynarii z naszej Kliniki.


ZAPLANUJ WIZYTĘ U WYBRANEGO LEKARZA

Wcześniejsza rezerwacja terminu, zapewni krótszy czas oczekiwania na wizytę.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin