Chwilkę...

Vetek Lublin

2 lipca 2023

Vetek Lublin. Kolejny koziołek dołączył do lubelskiego szlaku pod patronatem, honorowym Prezydenta Miasta Lublina. Vetek, bo tak ma na imię, powstał na cześć wszystkich lekarzy weterynarii i tych ludzi, którzy pomagają zwierzętom.

Klinika weterynaryjna Szmaragdowa 24h/7dni jest fundatorem rzeźby koziołka – Vetek Lublin.

„Nasz koziołek mądry taki, leczy z sercem Twe zwierzaki”

Lubelski Koziołek powstał na cześć bardzo ważnej inicjatywy. Jego nazwa „Vetek” nawiązuje do medycyny weterynaryjnej – chodziło o to, żeby pamiętać nie tylko o ludziach, ale także o naszych „braciach mniejszych”, jakimi są zwierzęta.

Szlak Lubelskiego Koziołka daje możliwość oprowadzenia mieszkańców oraz turystów po najciekawszych miejscach w Lublinie. Każdy Koziołek na szlaku podniesie atrakcyjność codziennego spaceru po mieście. Dlatego Vetek znajduje się przy całodobowej klinice weterynaryjnej, znajdującej się w dzielnicy Czuby, w pobliżu wąwozu, do którego prowadzą ścieżki rowerowe.

Weterynaria, podobnie jak medycyna, sięga zarania dziejów, kiedy  ludzie odkrywali, że można leczyć siebie i swoich najbliższych – również zwierzęta, które już w Starożytności, traktowane były przez człowieka z szacunkiem. Starano się im pomagać, jak było to na tamte czasy możliwe.

Kilkanaście figurek koziołków ustawionych w różnych punktach miasta,  nawiązuje do najbliższego otoczenia. Taki pomysł na urozmaicenie przestrzeni publicznej ma Fundacja Lubelskie Koziołki.
Lublin jest kolejnym miastem po Wrocławiu, gdzie znajdują się mosiężne figurki tworzące społeczność rzeźb nawiązujące do historii i legend.

Cała Polska zna wrocławskie krasnale, ale czy wiedzą Państwo, że inne polskie miasta również mają swoje figurki i przewodników? Zwiedzanie historii danego miejsca w towarzystwie tych małych stworków może być świetnym pomysłem na spędzenie weekendu. Figurki takie są również w Wałbrzychu, Gdańsku, Szczecinie, Bielsko-Białej, Zielonej Górze.

Mamy nadzieję, że wszyscy klienci naszej kliniki odwiedzając ją ze swoimi pupilami, zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie przy koziołku.

Vetek Lublin, na pewno będzie kolejną atrakcją turystyczną na mapie Lublina i Polski. Bardzo serdecznie zapraszamy do odwiedzin Vetka i Kliniki weterynaryjnej Szmaragdowa.

#vetek lublin

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin