Chwilkę...

Zerwane więzadło u psa i kota – objawy, charakterystyka schorzenia, metody leczenia

30 kwietnia 2024

Zerwane więzadło u psa to przypadłość, z powodu której do gabinetów weterynaryjnych zgłasza się wielu właścicieli. Co więcej, można ona dotyczyć także kotów. Niektóre pupile mają tendencję do występowania tego schorzenia, a ich opiekunowie powinni bacznie obserwować ich sposób chodzenia pod kątem wystąpienia kulawizny czy nieprawidłowości w poruszaniu się. Jakie są objawy naderwanego więzadła u psa? Czy zerwane więzadło u kota objawia się tak samo? Jak leczyć naderwane więzadło? Odpowiadamy w naszym artykule!

Zerwane więzadło u psa lub kota – co to jest?

Staw kolanowy to najbardziej złożony element układu szkieletowego u ssaków. Fundamentalną częścią tego stawu jest właśnie więzadło krzyżowe, bez którego normalne funkcjonowanie nie jest możliwe. Więzadła tworzy włóknista tkanka łączna, która jest odporna na rozciąganie czy przeciążenia. Jednak podczas bardzo intensywnego wysiłku, więzadło krzyżowe może zostać zerwane. Są na to podatne szczególnie duże psy (ważące powyżej 20 kilogramów) lub osobniki ras olbrzymich, które są aktywne fizycznie. Niekiedy na schorzenie to cierpią także czworonogi borykające się z nadwagą lub otyłością albo takie, które doznawały wcześniej kontuzji w obrębie stawu kolanowego. Do innych przyczyn zerwania więzadła należą wady budowy, genetyka czy zmiany zwyrodnieniowe. Największy procent przypadków stanowi jednak naderwanie więzadła w wyniku urazu fizycznego związanego z dużą aktywnością fizyczną zwierzaka.

Zerwane więzadło krzyżowe u psa a naderwanie więzadła u psa – objawy

Jakie są objawy zerwanego więzadła u psa? Jeśli taka przypadłość dotknie naszego pupila, najprawdopodobniej będzie to zauważalne od razu. Do objawów zerwanego więzadła u psa należą przede wszystkim zmiany w sposobie poruszania się i wystąpienie kulawizny. Zwierzę, chcąc oszczędzać kończynę, która sprawia mu ból, stara się jej nadmiernie nie obciążać. Stopień nasilenia objawów zerwanego więzadła u psa zależy także od tego, jak zaawansowany jest uraz. Naderwanie więzadła u psa objawia się zwykle mniejszą kulawizną i problemami ze wstawaniem, a także pojawieniem się opuchlizny. Natomiast objawem całkowicie zerwanego więzadła u psa jest bardzo widoczna kulawizna, popiskiwanie podczas chodzenia, sztywność stawu kolanowego czy unikanie aktywności.

Diagnostyka zerwanego więzadła u psa

Przedstawiliśmy, czym się objawia naderwane więzadło u psa oraz jakie są objawy zerwanego więzadła u psa. Kiedy wiemy już, że coś dolega naszemu czworonogowi, nie warto zwlekać. Wielu opiekunów psów liczy na to, że kończyna zwierzęcia wróci do swojego poprzedniego stanu. Należy jednak wiedzieć, że zerwane lub naderwane więzadło nie zrośnie się samo i wymagana jest interwencja lekarza weterynarii. Pies odczuwa duży dyskomfort, dlatego aby oszczędzić mu cierpienia, warto skonsultować się ze specjalistą.

Diagnostyka w przypadku zerwanego więzadła opiera się na wywiadzie lekarskim oraz badaniu klinicznym. Weterynarz zada pytanie, w jakich okolicznościach mogło dojść do urazu oraz wykona test szufladowy oraz test wypchnięcia guzowatości kości piszczelowej, które pozwolą ocenić niestabilność kolana. Badania obrazowe umożliwiają wykluczenie innych przyczyn bólu i kulawizny u psa. Wykonywane są także w przypadku zwierzaków, które z nieprzyjemnymi dolegliwościami mierzą się od dłuższego czasu. Dla większej wiarygodności i dokładności, pies badany jest w kilku pozycjach.

Leczenie zerwanego więzadła

Kiedy objawy zerwanego więzadła u psa dają mu się we znaki, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Po procesie diagnostycznym lekarz weterynarii zaproponuje plan leczenia, który powinien zostać dobrany zgodnie z potrzebami i stanem danego zwierzaka. W przypadku małych psów, możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego, które wyklucza metody chirurgiczne. Opiera się ono na podawaniu pupilowi leków przeciwzapalnych, ograniczeniu ruchu, wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Leczenie chirurgiczne może obejmować różne techniki, takie jak techniki zewnątrz i wewnątrztorebkowe czy osteotomię. Najpopularniejszym zabiegiem w przypadku zerwania więzadła u psa jest zabieg TPLO, czyli osteotomia poziomująca kości piszczelowej. Zakłada ona naprawę zerwanego więzadła poprzez zmianę budowy stawu kolanowego. Dużą zaletą metody TPLO jest możliwość przeprowadzenia zabiegu nawet u psów dużych ras, szybkość gojenia się oraz zahamowanie rozwoju zwyrodnień w obrębie stawu.

Jak widać, powrót do sprawności zwierzaka nie jest niemożliwy, dlatego przy wystąpieniu objawów naderwania więzadła u psa, warto jest podjąć leczenie.

Zerwane więzadło krzyżowe u kota – objawy

Chociaż znacznie częściej słyszymy o zerwanym lub naderwanym więzadle u psa, koty również mogą go doświadczyć. Zerwane więzadło u kota objawia się kulawizną, zmianą postawy czy problemami z utrzymaniem właściwej pozycji ciała. Zwykle za przyczynę takiego stanu podaje się nadprogramowe kilogramy. Otyłość u kotów sprawia, że ich stawy kolanowe nie są w stanie utrzymać ciężaru podczas codziennej zabawy czy większego wysiłku. Stawy kolanowe kocich seniorów także szybciej się zużywają. Dlatego, kiedy zaobserwujemy jakąkolwiek zmianę zachowania, sposobu poruszania się lub inne objawy zerwania więzadła u kota, należy wybrać się do gabinetu weterynarza. Przebieg leczenia jest podobny, jak u psich pacjentów i zwykle koty poddawane są metodzie TPLO lub TTA.

Zerwane więzadło u psa i kota – objawy. Podsumowanie

Naderwane więzadło u psa objawia się bólem i problemami z poruszaniem się, dlatego w przypadku ich wystąpienia każdy opiekun zwierzęcia powinien zadbać o jego dobrostan. Wszystkie niepokojące sygnały dobrze jest skonsultować ze specjalistą, który przeprowadzi proces diagnostyczny i wdroży odpowiednie metody leczenia. Chociaż naderwane więzadło u psa objawia się mniej intensywnie, nie należy go bagatelizować, aby nie doszło do przykrych powikłań.

W Klinice Szmaragdowej oferujemy kompleksowe usługi medyczne dla zwierząt, stawiamy na skuteczną diagnostykę oraz nowoczesne metody leczenia przy użyciu najwyższej klasy sprzętu. Nasz personel to specjaliści pełni pasji i miłości do zwierząt, którzy zrobią wszystko, aby przywrócić im sprawność i pozwolić w pełni cieszyć się życiem.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin