Opieka nad zwierzęciem po zabiegu operacyjnym
13 kwietnia 2018
OPIEKA NAD ZWIERZĘCIEM PO ZABIEGU OPERACYJNYM POZOSTAJĄCYM NA HOSPITALIZACJI :
- W zależności od tego, jaki zabieg był przeprowadzony, Państwa pupil może w dniu operacji być wypisany do domu lub pozostać u nas w szpitalu. Najczęściej przed zabiegiem lekarz może określić okres przebywania zwierzęcia w lecznicy, jednak czasami w trakcie zabiegu okazuje się, że stan zdrowia zwierzęcia hospitalizacji przez dłuższy okres.
Nasza klinika zapewnia pełny zakres opieki pooperacyjnej: całodobowy nadzór lekarza weterynarii w szpitalu, monitoring pooperacyjny, ordynacja leków. Dodatkowo wnętrze jest klimatyzowane, zapewniamy klatki tlenowe, aktywne ogrzewanie pacjenta systemem Bair Hugger.
ZALECENIA PO ZABIEGU OPERACYJNYM DLA ZWIRZĄT NIEPOZOSTAJĄCYCH NA HOSPITALIZACJI:
- W domu, po operacji, należy zapewnić zwierzęciu ciepłe, ciche i ciemne miejsce.
- Po zabiegu należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny. Posiłek nie powinien być podany wcześniej niż 10 godzin od operacji, chyba że inaczej zaleci lekarz. W pierszych 3 dobach po operacji zaleca się żywienie pokarmami miękkimi i półpłynnymi.
- Po zabiegu zwierzę może więcej spać i mniej jeść, więc nie należy się tym niepokoić. Jednak jeśli to zachowanie trwa dłużej niż 24 h należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
- Czasami zwierzę wymiotuje lub kaszle, jest to związane z podrażnieniem gardła przez rurkę intubacyjną. Jeśli to zachowanie trwa dłużej niż 24 godziny należy skonsultować się z lekarzem.
- Dzień zdjęcia szwów wyznacza lekarz operujący, nie należy zdejmować szwów samowolnie oraz w innym terminie niż wyznaczony
- Podobnie jak przed zabiegiem, wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety po operacji, którą zaleca lekarz w trakcie wypisywania zwierzęcia.
- Jeśli lekarz zalecił stosowanie kołnierza, ubranka lub opatrunki nie należy ich samowolnie zdejmować. Lizanie i rozdrapywanie ran pooperacyjnych może przedłużać rekonwalescencję.
- Należy codziennie oglądać ranę pooperacyjną i w razie nipokojących objawów skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
- Jeśli zwierzę nie oddaje moczu przez 12 godzin po zabiegu, ma problemy z oddychaniem, jest niechętne do poruszania się, ma drgawki – należy koniecznie zgłosić się do lecznicy.
- W przypadku gdy lekarz zaleci kontynuowanie leczenia w formie tabletek, syropów należy przestrzegać dni i godzin podawania leków aby otrzymać odpowiedni efekt terapetuczny.
- Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne oraz stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych skraca czas rekonwalescencji.