Chwilkę...
Zerwanie więzadła krzyżowego u psa to schorzenie, z którym do gabinetu weterynaryjnego trafia wiele czworonogów. Polega na uszkodzeniu stawu kolanowego zwierzęcia, a dokładniej więzadła krzyżowego, które stanowi jego najważniejszy element. Zwykle dotyczy ono aktywnych fizycznie psów ras dużych i olbrzymich, zwierzaków cierpiących na nadwagę lub otyłość, a także tych, które wcześniej doznały uszkodzenia stawu kolanowego. Niektóre psy są genetycznie obciążone podatnością na zerwanie więzadła krzyżowego, należą do nich labradory retrievery, rottweilery, boksery czy owczarki niemieckie.
Zadaniem więzadła krzyżowego jest stabilizacja stawu kolanowego. Kiedy więzadło zostaje zerwane, dochodzi do niestabilności stawu, co objawia się wystąpieniem bólu, kulawizny i ograniczeniem ruchomości kończyny przez psa. Zwykle do tego typu urazów dochodzi podczas wykonywania bardzo gwałtownych ruchów, intensywnej aktywności fizycznej, skakania czy zabawy. Stopniowa degradacja więzadła może mieć również związek z podeszłym wiekiem czworonoga.
Objawy zerwanego więzadła krzyżowego u psa są dostrzegalne natychmiast i obejmują:
Jeśli zauważysz objawy zerwanego więzadła krzyżowego u psa, nie czekaj! Stan zwierzęcia nie ulegnie poprawie bez pomocy lekarza weterynarii, a schorzenie wywołuje ciągły ból i dyskomfort. Dodatkowo, jeśli leczenie nie zostanie wdrożone odpowiednio wcześnie, może prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu, uszkodzenia łąkotek, a nawet zaniku mięśni.
Pierwszym etapem diagnozy jest wywiad lekarski. Lekarz weterynarii musi dowiedzieć się, w jakiej sytuacji mogło dojść do zerwania więzadła krzyżowego u psa. Następnie przeprowadzany jest test szufladowy i test wypchnięcia guzowatości kości piszczelowej, dzięki którym możliwa jest ocena niestabilności kolana. Jeśli wystąpi taka konieczność, wykonywane są także badania obrazowe. Po dokonaniu wstępnych badań, specjalista podejmuje decyzję o sposobie leczenia. Koszt leczenia zerwania więzadła krzyżowego u psa w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania urazu oraz wybranej metody.
W zależności od tego, jak złożone jest zerwanie więzadła krzyżowego u psa, koszt leczenia może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Szczególnie kosztowne są zabiegi chirurgiczne, takie jak TPLO, czyli osteotomia wyrównawcza piszczeli, czy TTA, czyli zaawansowana osteotomia piszczeli. W terapii tego urazu zastosowanie mają także techniki tradycyjne, takie jak rekonstrukcja więzadła.
Leczenie zachowawcze, oparte na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, suplementów oraz rehabilitacji, jest zwykle tańsze, jednak sprawdzi się jedynie w przypadku częściowego zerwania więzadła krzyżowego lub u małych psów.
W Klinice Szmaragdowej zajmujemy się leczeniem dolegliwości ortopedycznych o różnym podłożu i stopniu skomplikowania. Dysponujemy nowoczesnymi pracowniami diagnostycznymi i sprzętem medycznym najwyższej jakości. Nasz zespół zasilają wykwalifikowani specjaliści z bogatym doświadczeniem klinicznym.
Wiemy, że każdy przypadek medyczny jest inny, dlatego oferujemy indywidualne podejście do leczenia każdego zwierzęcia. Oddając swojego czworonożnego przyjaciela w nasze ręce, możesz mieć pewność, że otrzyma najlepszą możliwą opiekę weterynaryjną. Przeprowadzamy szczegółową diagnostykę, aby jak najlepiej poznać przyczynę problemu oraz móc wdrożyć skuteczne leczenie. Dbamy przy tym o dobrostan, komfort i bezpieczeństwo zwierząt domowych.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil może cierpieć z powodu bólu w obrębie stawu kolanowego lub zauważyłeś niepokojące objawy zerwanego więzadła krzyżowego, zarezerwuj termin wizyty konsultacyjnej już dziś! Uraz więzadła krzyżowego nie wygoi się sam, a wcześniej podjęta interwencja lekarza weterynarii oszczędzi czworonogowi niepotrzebnego bólu i ochroni go przed wystąpieniem groźnych powikłań.