Chwilkę...
Przepuklina krążka międzykręgowego, inaczej dyskopatia, to poważne schorzenie kręgosłupa występujące u zwierząt domowych. Stosunkowo rzadko rozwija się u kotów, znacznie częściej pojawia się u małych psów. Może dotyczyć każdego czworonoga, jednak szczególnie narażone są psy ras chondrodystroficznych. Należą do nich jamniki, welsh corgie, bassety, beagle, pudle miniaturowe, pekińczyki, cocker spaniele, shih-tzu czy buldogi francuskie.
Choroba ta ma charakter degradacyjny i polega na uszkodzeniu lub przemieszczeniu krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. Zadaniem krążków międzykręgowych jest zapewnienie kręgosłupowi mobilności i ochrony, a także amortyzacja trzonów kręgów i rdzenia kręgowego.
Krążki międzykręgowe zbudowane są z jądra miażdżystego o galaretowatej strukturze i pierścienia włóknistego, który je chroni. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, oba elementy współpracują ze sobą i zapewniają równomierne rozłożenie sił i elastyczność kręgosłupa. W sytuacji, gdy pierścień włóknisty pęka, niechronione nim jądro miażdżyste może się przemieścić, prowadząc do przepukliny krążka międzykręgowego, ucisku na rdzeń kręgowy lub nerwy i szeregu dolegliwości neurologicznych. Taki rodzaj przepukliny nazywany jest Hansen 1. Typ Hansen 2 diagnozowany jest wtedy, gdy osłabiony pierścień włóknisty uwypukla się, ale nie pęka całkowicie.
Początkowe objawy przepukliny krążka międzykręgowego mogą być subtelne, a zwierzak może skutecznie je maskować. Widoczne symptomy schorzenia pojawiają się wraz z jej rozwojem i najczęściej obejmują:
Objawy przepukliny krążka międzykręgowego manifestują się także w zachowaniu pupila, który może stać się apatyczny i osowiały lub wręcz przeciwnie – niespokojny, drażliwy albo agresywny. Dolegliwości bólowe związane ze schorzeniem mogą sprawić, że pies unika interakcji z ludźmi i innymi zwierzakami, nie ma ochoty na zabawę, cierpi na brak apetytu. Wyraźnym sygnałem ostrzegawczym jest również okazywanie bólu lub skomlenie przy podnoszeniu.
Przyczyną wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego może być kilka czynników. Przede wszystkim, jest to predyspozycja genetyczna ras psów, które cechują się wydłużonym tułowiem i krótkimi łapami. W ich przypadku degeneracja krążka następuje szybciej, więc przepuklina dotyka też młodych czworonogów. Niektóre psy są obarczone wadami wrodzonymi kręgosłupa, takimi jak skolioza, które mogą doprowadzić do uszkodzeń krążków.
Przepuklina krążka międzykręgowego może być wynikiem urazu mechanicznego – silnego uderzenia, upadku z wysokości lub wykonywania gwałtownych ruchów. Nieprawidłowo prowadzony trening i zbyt forsowny wysiłek fizyczny także mogą przyczynić się do rozwoju tego zwyrodnienia. W przypadku małych psów niebezpieczne mogą okazać się również częste wspinaczki po schodach, wskakiwanie i zeskakiwanie z kanapy, nadwaga i otyłość oraz zbyt mała ilość codziennego ruchu.
Kolejnym czynnikiem jest wiek psa. Z czasem krążki międzykręgowe tracą zawartość wody, a co za tym idzie – elastyczność. To sprawia, że są bardziej podatne na pękanie u psich seniorów.
Leczenie przepukliny krążka międzykręgowego obejmuje zabiegi chirurgiczne lub leczenie zachowawcze. Wybór metody zależy od stanu zwierzęcia i wyników badań diagnostycznych. Do rozpoznania schorzenia wykorzystuje się badania obrazowe, takie jak RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Dla uśmierzenia bólu we wczesnym stadium choroby czworonogom podaje się leki sterydowe, przeciwbólowe lub środki o działaniu zwiotczającym mięśnie. Ważne jest także ograniczenie aktywności fizycznej, w tym spacerów i poruszania się w domu lub ogrodzie.
Zabieg chirurgiczny wymagany jest w sytuacji, gdy schorzenie jest w zaawansowanym stadium. Operacyjne leczenie przepukliny krążka międzykręgowego polega na usunięciu części jądra miażdżystego, uciskającego na rdzeń kręgowy lub nerwy. Wykonuje je weterynarz lub neurolog zwierzęcy. Po jego przeprowadzeniu należy stosować się do zaleceń specjalisty w kwestii prawidłowej opieki nad pupilem.
W naszej klinice dla zwierząt oferujemy kompleksową opiekę medyczną dla psów i kotów. Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem urazów kręgosłupa o różnym podłożu, które odbierają czworonogom komfort codziennego życia. Przepuklina krążka międzykręgowego, która nie zostanie w porę rozpoznana, może prowadzić do trwałego paraliżu, a w bardzo ciężkich przypadkach – śmierci zwierzaka. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia najszybciej, jak to możliwe.
Zapraszamy do umawiania wizyt konsultacyjnych w Klinice Szmaragdowej!