Chwilkę...



BOAS

Nowoczesna opieka medyczna dla zwierząt w Klinice Szmaragdowej


Syndrom ras brachycefalicznych, BOAS

Niektóre rasy psów, ze względu na swoją anatomię, są podatne na występowanie różnych problemów zdrowotnych. Należą do nich rasy brachycefaliczne, czyli takie, które charakteryzują się spłaszczonym, krótkim pyskiem i kwadratową czaszką. To właśnie te cechy uwarunkowały pojawienie się u nich syndromu ras brachycefalicznych (BOAS). Do szczególnie narażonych ras psów zaliczamy mopsy, shih-tzu, pekińczyki, shar pei, buldogi francuskie i angielskie, a także boksery.

Czym jest syndrom ras brachycefalicznych? Objawy BOAS

Syndromem ras brachycefalicznych nazywany jest szereg wad, takich jak wady zgryzu, przerośnięty język, wydłużone podniebienie miękkie, zwężone nozdrza i tchawica oraz obrzęk tkanek wokół krtani. Psy obarczone BOAS mają trudności z oddychaniem, czego symptomem mogą być:

  • głośny oddech, charczenie, furkotanie,
  • chrapanie podczas snu, bezdech,
  • oddychanie przez otwarty pysk, zianie,
  • duszności (zwłaszcza po wysiłku fizycznym), kaszel,
  • częste kichanie,
  • refluks, odruchy wymiotne, wymioty po posiłku,
  • niska tolerancja wysiłku, szybkie męczenie się,
  • brak tolerancji na wysokie temperatury,
  • utrata przytomności, zasłabnięcia,
  • niebieskie zabarwienie języka i dziąseł.

Zauważenie niepokojących objawów mogących świadczyć o tym, że pies boryka się z syndromem ras brachycefalicznych, jest wskazaniem do pilnej wizyty w gabinecie weterynarza. Zarezerwuj już teraz!

BOAS – badania diagnostyczne

Skuteczne leczenie syndromu ras brachycefalicznych musi zostać poprzedzone szczegółowym procesem diagnostycznym. W Klinice Szmaragdowej wykonujemy kompleksowe badania, dzięki którym BOAS może zostać szybko rozpoznany, takie jak:

  • badanie kliniczne,
  • badanie radiograficzne,
  • badanie endoskopowe,
  • rynoskopia przednia i tylna, rynomanometria,
  • gastroendoskopia,
  • oscylometria,
  • badania krwi (zasadowica w gazometrii).

Syndrom ras brachycefalicznych – leczenie

Leczenie BOAS podzielić można na leczenie zachowawcze i chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny jest zwykle wymagany w umiarkowanych i ciężkich przypadkach. Może obejmować korekcję nozdrzy (rhinoplastykę), korekcję tchawicy, skrócenie podniebienia miękkiego (palatoplastykę), usunięcie kieszonek krtaniowych czy migdałków.

Leczenie zachowawcze proponowane jest w sytuacji, gdy objawy są bardzo łagodne. Opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych i bronchodilatatorów, które ułatwiają przepływanie powietrza przez drogi oddechowe i wspomagają swobodne oddychanie. Istotnym elementem leczenia zachowawczego jest także niedoprowadzanie do nadwagi i otyłości u psa, unikanie przegrzewania organizmu oraz dostosowywanie aktywności fizycznej do możliwości czworonoga. Najczęściej jednak, aby przywrócić odpowiednią jakość życia pupilowi, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Nieleczony syndrom ras brachycefalicznych

Lekceważenie objawów BOAS i odkładanie wizyty w gabinecie weterynarza może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Oprócz znacznego obniżenia codziennego komfortu życia psa, w skrajnych przypadkach dojść może nawet do jego śmierci.

Jednym z najgroźniejszych następstw nieleczonego syndromu ras brachycefalicznych jest niedotlenienie organizmu, powstałe w wyniku długotrwałych zaburzeń oddychania. Inne to zaburzenia snu, przegrzanie, udar cieplny, zasłabnięcia, utraty przytomności, przewlekłe zapalenia układu oddechowego, utrwalenie nieprawidłowości w obrębie układu oddechowego czy problemy z układem sercowo-naczyniowym. Uroczy wygląd i rosnąca popularność ras brachycefalicznych niestety im nie służą. Biorąc pod opiekę takiego psa, należy pamiętać o dolegliwościach zdrowotnych i schorzeniach, z jakimi będzie musiał się mierzyć przez całe swoje życie.

Warto wspomnieć, że pierwsze objawy syndromu ras brachycefalicznych mogą pojawić się już u kilkumiesięcznego psa, a ich bagatelizowanie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.

Leczenie syndromu ras brachycefalicznych w Klinice Szmaragdowej

Syndrom ras brachycefalicznych może być groźny dla zdrowia, a nawet życia psa. Nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza i narażać czworonoga na dyskomfort i cierpienie, kiedy pojawią się pierwsze objawy. W naszej klinice pracują doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem BOAS u psów.

Dysponujemy nowoczesnymi gabinetami, laboratoriami i pracowniami diagnostycznymi, oddziałem szpitalnym i sprzętem najwyższej klasy. Pozwala nam to świadczyć kompleksowe usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych.

Zapraszamy do umawiania wizyt!


© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin