Chwilkę...
Niektóre rasy psów, ze względu na swoją anatomię, są podatne na występowanie różnych problemów zdrowotnych. Należą do nich rasy brachycefaliczne, czyli takie, które charakteryzują się spłaszczonym, krótkim pyskiem i kwadratową czaszką. To właśnie te cechy uwarunkowały pojawienie się u nich syndromu ras brachycefalicznych (BOAS). Do szczególnie narażonych ras psów zaliczamy mopsy, shih-tzu, pekińczyki, shar pei, buldogi francuskie i angielskie, a także boksery.
Syndromem ras brachycefalicznych nazywany jest szereg wad, takich jak wady zgryzu, przerośnięty język, wydłużone podniebienie miękkie, zwężone nozdrza i tchawica oraz obrzęk tkanek wokół krtani. Psy obarczone BOAS mają trudności z oddychaniem, czego symptomem mogą być:
Zauważenie niepokojących objawów mogących świadczyć o tym, że pies boryka się z syndromem ras brachycefalicznych, jest wskazaniem do pilnej wizyty w gabinecie weterynarza. Zarezerwuj już teraz!
Skuteczne leczenie syndromu ras brachycefalicznych musi zostać poprzedzone szczegółowym procesem diagnostycznym. W Klinice Szmaragdowej wykonujemy kompleksowe badania, dzięki którym BOAS może zostać szybko rozpoznany, takie jak:
Leczenie BOAS podzielić można na leczenie zachowawcze i chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny jest zwykle wymagany w umiarkowanych i ciężkich przypadkach. Może obejmować korekcję nozdrzy (rhinoplastykę), korekcję tchawicy, skrócenie podniebienia miękkiego (palatoplastykę), usunięcie kieszonek krtaniowych czy migdałków.
Leczenie zachowawcze proponowane jest w sytuacji, gdy objawy są bardzo łagodne. Opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych i bronchodilatatorów, które ułatwiają przepływanie powietrza przez drogi oddechowe i wspomagają swobodne oddychanie. Istotnym elementem leczenia zachowawczego jest także niedoprowadzanie do nadwagi i otyłości u psa, unikanie przegrzewania organizmu oraz dostosowywanie aktywności fizycznej do możliwości czworonoga. Najczęściej jednak, aby przywrócić odpowiednią jakość życia pupilowi, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.
Lekceważenie objawów BOAS i odkładanie wizyty w gabinecie weterynarza może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Oprócz znacznego obniżenia codziennego komfortu życia psa, w skrajnych przypadkach dojść może nawet do jego śmierci.
Jednym z najgroźniejszych następstw nieleczonego syndromu ras brachycefalicznych jest niedotlenienie organizmu, powstałe w wyniku długotrwałych zaburzeń oddychania. Inne to zaburzenia snu, przegrzanie, udar cieplny, zasłabnięcia, utraty przytomności, przewlekłe zapalenia układu oddechowego, utrwalenie nieprawidłowości w obrębie układu oddechowego czy problemy z układem sercowo-naczyniowym. Uroczy wygląd i rosnąca popularność ras brachycefalicznych niestety im nie służą. Biorąc pod opiekę takiego psa, należy pamiętać o dolegliwościach zdrowotnych i schorzeniach, z jakimi będzie musiał się mierzyć przez całe swoje życie.
Warto wspomnieć, że pierwsze objawy syndromu ras brachycefalicznych mogą pojawić się już u kilkumiesięcznego psa, a ich bagatelizowanie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.
Syndrom ras brachycefalicznych może być groźny dla zdrowia, a nawet życia psa. Nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza i narażać czworonoga na dyskomfort i cierpienie, kiedy pojawią się pierwsze objawy. W naszej klinice pracują doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, którzy zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem BOAS u psów.
Dysponujemy nowoczesnymi gabinetami, laboratoriami i pracowniami diagnostycznymi, oddziałem szpitalnym i sprzętem najwyższej klasy. Pozwala nam to świadczyć kompleksowe usługi weterynaryjne dla zwierząt domowych.
Zapraszamy do umawiania wizyt!