Chwilkę...

Stres: przygotowanie kota do wizyty u weterynarza.

9 listopada 2024
cat-2762156_1280-1200x996.jpg

Stres: przygotowanie kota do wizyty u weterynarza. Strach jest główną przyczyną problemów behawioralnych u kotów. Świadomość tego może pomóc uniknąć problemów związanych z wizytami u weterynarza.

Warto więc przyzwyczajać kota do wszelkich czynności, które będą związane z wizytą.

 

PRZYZWYCZAJANIE KOTA DO TRANSPORTERA

Przygotowanie kota do wizyty u weterynarza. Kotek powinien traktować transporter jak znajomy przedmiot, bezpieczne schronienie, małą norę. W tym celu należy trzymać transporter w domu otwarty, aby kot mógł go swobodnie badać i korzystać z niego, kiedy tylko chce. Aby zachęcić kota do korzystania z transportera, warto umieścić w środku jedzenie, smakołyki lub zabawki, powtarzając to codziennie. Warto również pokazać kotu, że transporter nie łączy się jedynie z wizytami u lekarza weterynarii. Można zabierać go w nim na krótkie spacery tak aby zapoznawał się też z dźwiękami świata zewnętrznego.

Dzięki temu każde wzięcie transportera do ręki nie będzie kojarzyć się kotu z wizytami u weterynarza. Dzień przed wizytą u weterynarza, można spryskać transporter syntetycznymi feromonami, które są łatwo dostępne na rynku. Różne typy transporterów sprawdzają się lepiej – te z dwoma otworami (górnym i przednim) lub z wyciąganą dolną częścią są szczególnie praktyczne, ponieważ weterynarz może zbadać kota, gdy ten pozostaje w dolnej części. Transportery można również przykryć kocem, co pomaga uspokoić kota i chroni go przed zimnymi podmuchami powietrza w zimie. Po każdej wizycie u weterynarza, transporter należy dokładnie umyć neutralnym detergentem i ciepłą wodą. wszystko po to by usunąć feromony stresu, które kot mógł wydzielić podczas stresujących sytuacji.

 

HAŁASY W SAMOCHODZIE

Najbezpieczniejszy sposób transportu kota to zawsze transporter. Zapewni mniej stresu! Nie każdy kot lubi podróżować samochodem, zwłaszcza jeśli nie był do tego przyzwyczajony od małego. Przyzwyczajanie kota do podróży samochodem powinno odbywać się stopniowo. Po zapoznaniu kota z transporterem możemy zacząć przyzwyczajać go do samochodu. Na początek, włóż kota w transporterze do samochodu, nie uruchamiając silnika, mówiąc do niego łagodnym głosem i oferując smakołyki lub zabawki. Po kilku takich sesjach można włączyć silnik, ale nie ruszać. Jeśli kot pozostanie spokojny, można stopniowo zwiększać długość jazdy. Pamiętajmy, że głaskanie zestresowanego kota tylko zwiększa jego emocje. Najlepiej więc ograniczyć się do miłych spokojnych słów pokazujących, że wszystko jest w porządku. Transporter należy umieścić na przednim siedzeniu, na podłodze, aby kot jak najmniej odczuwał skutki choroby lokomocyjnej. Do jazdy samochodem ze względu na bezpieczeństwo najlepiej sprawdzi się transporter sztywny, dopasowany do rozmiaru kota. Taki boks w razie wypadku komunikacyjnego lepiej chroni przed uszkodzeniami ciała naszego pupila.

 

WIZYTA U LEKARZA WETERYNARII

Stres: przygotowanie kota do wizyty u weterynarza. Aby ograniczyć stres kota związany z czekaniem w klinice, najlepiej umówić się na wizytę na konkretną godzinę. Jeśli to niemożliwe, można poczekać z kotem w samochodzie, informując wcześniej personel o swoim przyjeździe. Obecność innych zwierząt w poczekalni, zwłaszcza psów, może niepotrzebnie stresować kota. Jeśli czekanie w klinice jest konieczne, transporter należy postawić na wyższej powierzchni, unikając kontaktu wzrokowego z innymi zwierzętami.

Podczas wizyty u weterynarza warto pozostawić kota w transporterze jak najdłużej, udzielając lekarzowi niezbędnych informacji. Nie należy na siłę wyciągać kota z transportera – lepiej poczekać, aż sam się uspokoi i wyjdzie. Przydatne może być zabranie kocyka, który kotek używa w domu, aby zapewnić mu komfort. Pamiętajmy że koty odczuwają nasz stres i zdenerwowanie. Warto więc przed wizytą wziąć 2 głębokie oddechy i starać się zachować spokój w czasie całego pobytu w klinice. Po badaniu lub zastrzyku zawsze warto nagrodzić kota smakołykiem, aby kojarzył wizytę pozytywnie. Można także, w domu, od czasu do czasu bawić się w „weterynarza”, dotykając różnych części ciała kota (oczy, uszy, łapki), co ułatwi mu zaakceptowanie przyszłych badań.

Rutynowe wizyty u lekarza weterynarii, nawet gdy nie są wymagane żadne badania czy terapie, mogą pomóc oswoić kota z procesem badania.  Jest to ważne dla samego kota, jak i dla właścicieli oraz personelu medycznego.

Sprawdź nasz  Facebook

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin