Nietrzymanie moczu u psa. Przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Psy, podobnie jak ludzie, potrafią kontrolować pęcherz moczowy i czas oddawania moczu. Jednak niekiedy ten naturalny mechanizm zostaje zakłócony, a pies bezwiednie popuszcza mocz w mniejszej lub większej ilości w różnych sytuacjach. Taki stan bywa uciążliwy dla właściciela czworonoga, który musi poświęcać więcej czasu na sprzątanie. Schorzenia układu moczowego zwierząt to jeden z najbardziej powszechnych powodów do odwiedzenia gabinetu weterynarza. Czym jest nietrzymanie moczu u psa i jak je leczyć? Odpowiadamy!
Czym jest nietrzymanie moczu u psa?
Nietrzymaniem moczu nazywany jest stan, w którym pies jest niezdolny do kontrolowania wycieku moczu i oddaje go mimowolnie. Zazwyczaj problem ten dotyka psich seniorów oraz suczki po zabiegu sterylizacji, ale może występować także u młodych i dorosłych psów. Czasem właściciele nie zdają sobie sprawy z występującej u zwierzaka dolegliwości, a załatwianie się w niewłaściwych miejscach tłumaczą problemami behawioralnymi. O ile jednak pupil może oddawać mocz ze stresu, pod wpływem lęku lub w przypływie ekscytacji, niekontrolowana mikcja ma zwykle podłoże w zaburzeniach pracy układu moczowego, gospodarki hormonalnej i różnych schorzeniach lub anomaliach w jego obrębie.
Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu u psa
Tak jak wspominaliśmy, nietrzymanie moczu u psa może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą:
- Podeszły wiek psa – u starszych czworonogów mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie moczu w pęcherzu słabną, prowadząc do niekontrolowanego załatwiania się.
- Infekcja dróg moczowych – to kolejny powód, przez który psy mogą mimowolnie popuszczać mocz. Ma to związek z większą potrzebą jego oddawania oraz towarzyszącym infekcji dyskomfortem.
- Kamienie pęcherza moczowego – kamienie w pęcherzu moczowym mogą blokować przepływ moczu i prowadzić do jego bezwiednego wycieku.
- Zaburzenia hormonalne – nietrzymanie moczu u suczek często bywa związane z niedoborem estrogenów po sterylizacji. Zmiany poziomu hormonów mogą skutkować osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za zamykanie pęcherza moczowego.
- Nieprawidłowa anatomia – wrodzone wady anatomiczne, takie jak przemieszczenie cewki moczowej, mogą prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu, szczególnie u młodszych psów.
- Choroby neurologiczne – uszkodzenie nerwów, które kontrolują pęcherz moczowy, spowodowane chorobami, jak dyskopatia, urazy kręgosłupa czy guzy mózgu, także mogą być przyczyną nietrzymania moczu u psa.
- Przyjmowanie niektórych leków – leki działające moczopędnie mogą wpływać na zdolność do kontrolowania pęcherza moczowego u psów.
Nietrzymanie moczu u psa – objawy
Metody leczenia dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu u psa, uzależnione są od przyczyny problemu. Nie należy leczyć zwierzaka domowymi sposobami, a niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Wizyta w gabinecie specjalisty jest wskazana, gdy:
- zauważamy plamy moczu na podłodze, dywanie czy w miejscu spoczynku psa,
- pies często liże okolice genitalne,
- zwierzak częściej niż zwykle oddaje mocz lub prosi o spacer,
- czujemy nieprzyjemny, ostry lub amoniakowy zapach (np. sierści lub legowiska psa),
- pies zachowuje się niespokojnie, wykazuje objawy lęku lub unika kontaktu z właścicielem.
Leczenie nietrzymania moczu u psa
Podstawowym sposobem leczenia problemów moczowych u psa jest farmakoterapia. Jeśli nietrzymanie moczu jest spowodowane infekcją dróg moczowych, leczenie polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków. W czasie diagnostyki pobiera się mocz na posiew bakteriologiczny, żeby antybiotykoterapia była celowana, czyli skierowana przeciwko konkretnym, zidentyfikowanym bakteriom. Dzięki temu terapia antybiotykiem będzie bardziej skuteczna. Niestety, wiele infekcji ma charakter nawrotowy lub przewlekły, dlatego terapia musi być prowadzona pod ścisłą opieką weterynarza. W przypadku suczek, u których nietrzymanie moczu jest wynikiem niedoboru estrogenów, lekarz może zalecić terapię hormonalną. Preparaty zawierające estrogeny mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni kontrolujących pęcherz moczowy i zapobiegać nieświadomym wyciekom. Na rynku dostępne są także leki wspomagające mięśnie pęcherza moczowego lub zmniejszające nadmierne napięcie mięśni gładkich.
W przypadku pupili z anomaliami w obrębie układu moczowego, anatomicznymi wadami wrodzonymi lub kamieniami pęcherza, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Operacja ma na celu korekcję nieprawidłowości anatomicznych lub usunięcie złogów mineralnych oraz przywrócenie prawidłowej kontroli nad pęcherzem moczowym.
Kiedy za nietrzymanie moczu u psa odpowiadają choroby o podłożu neurologicznym, terapia może obejmować stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz wspomagających regenerację nerwów. W bardziej złożonych przypadkach konieczna może być rehabilitacja lub interwencja chirurgiczna.
Czasem problemy w obrębie układu moczowego dotykają psów otyłych. W tej sytuacji pomocne może okazać się wdrożenie odpowiedniej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Dieta o niskiej zawartości soli i tłuszczu może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi psa, zmniejszając tym samym nacisk na pęcherz moczowy.
Nietrzymanie moczu u psa. Przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia. Podsumowanie
Nietrzymanie moczu u psa to problem, który może znacząco wpływać na komfort życia zarówno zwierzęcia, jak i jego właściciela. Kluczem do skutecznego leczenia jest wczesne zdiagnozowanie przyczyny oraz wdrożenie odpowiedniej terapii. Właściciele powinni zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy u swojego pupila i niezwłocznie konsultować je z weterynarzem, gdy zauważą jakiekolwiek oznaki problemów w obrębie układu moczowego.