Chwilkę...

Chirurgia klatki piersiowej

10 października 2020
Zrzut-ekranu-2020-10-02-o-09.54.31.png
Specjalizujemy się w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej, układu krążenia i układu oddechowego. Jest to bardzo zaawansowany poziom chirurgii weterynaryjnej.
Artykuł przybliżający tę tematykę dla lekarzy weterynarii, ukazał się w dodatku chirurgicznym na 2020 rok (Wydawnictwo Elamed), pt.: „Podstawowe zabiegi chirurgiczne wybranych wad wrodzonych w obrębie klatki piersiowej”. Napisali go nasi doktorzy: kardiolog – Justyna Szady, chirurg – Paweł Adam Mucha i anestezjolog – Robert Kraczkowski.

Torakotomia jest chirurgiczną procedurą otwarcia ściany klatki piersiowej, która umożliwia dostęp do narządów znajdujących się w jej wnętrzu. Istnieje wiele wskazań do chirurgicznego otwarcia klatki piersiowej. Jednym z nich jest usunięcie wrodzonych wad serca. W artykule opisano trzy malformacje: przepuklinę przeponowo-osierdziową, przetrwały przewód tętniczy Botalla oraz przetrwały prawy łuk aorty. Torakotomię wykonuje się zawsze w znieczuleniu ogólnym, którego najważniejsze aspekty zostały również opisane. Specyficzne aspekty postępowania anestezjologicznego podczas operacji torakochirurgicznych dotyczą przede wszystkim skutków otwarcia klatki piersiowej, ale również patofizjologii i technik wentylacji płuc.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin