Chwilkę...

Kawia domowa

2 sierpnia 2020
alpaca-guinea-pig-and-baby-mark-taylor.jpg

Kawia domowa (Cavia porcellus)

Charakterystyka

Kawia domowa, znana również jako „świnka morska”, to roślinożerny gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej. Nazwa „świnka morska” pochodzi od kształtu jej ciała, które przypomina miniaturową świnkę z zaokrąglonym brzuchem i krótkimi łapkami. Kawie mają różnorodne futro: krótkie, z rozety lub długie, w wielu kolorach i odcieniach. Te małe zwierzątka charakteryzują się towarzyskim i zabawnym temperamentem, co czyni je popularnymi zwierzętami domowymi.

Usposobienie

Kawie są spokrewnione z szynszylami; w naturalnym środowisku żyją w Andach i są zwierzętami społecznymi, żyjącymi w grupach. Jako zwierzęta domowe, kawie są cenione za swoją nieśmiałość i radość, emitując różnorodne dźwięki, od mruczenia po gwizdy, i poszukują kontaktu fizycznego. Ponieważ są roślinożernymi gryzoniami, kawie są zwierzętami łownymi i mogą reagować na stres szybkim ucieczką lub paraliżem ze strachu. Ważne jest, aby nie przesadzać z manipulacją, pościgami i łapaniem kawii, zwłaszcza po jej przybyciu do nowego domu.

Opieka i Komunikacja

Kawie komunikują się zarówno ze sobą, jak i z właścicielem, wyrażając radość, zainteresowanie, a także gniew. Jeśli właściciel regularnie karmi swoją kawię, ta może go przywitać głośnym gwizdaniem po jego powrocie do domu. Kawie, które są delikatnie trzymane i głaskane, wydają mruczące dźwięki, podobne do gołębi, co wyraża zadowolenie. Kawie również potrafią wyrażać dyskomfort przez intensywne tarcie zębów.

Zachowanie

Kawie są zwierzętami o żywym temperamencie, nie skaczą jak króliki i rzadziej gryzą meble. Mogą być wypuszczane na podłogę, na koc, gdzie będą biegać i skakać z radości. Różne zabawki, jak piłki i tunele, mogą pobudzać ich ciekawość.

Typy Futra i Kolory

Kawie mają estetycznie przyjemne futra, które mogą być krótkie, długie i jedwabiste. Są trzy główne typy futra:

 1. Kawia zwykła (angielska/americká) – krótkie, miękkie futro.
 2. Kawia abisyńska – średniej długości, szorstkie futro z rozetami.
 3. Kawia peruwiańska (angora) – długie, przypominające ludzkie włosy.

Kolory futra mogą być jednolite, dwukolorowe, trójkolorowe i plamiste. Podstawowe kolory to:

 • Aguti (każdy włos ma czerwone i czarne pasma)
 • Czerwony
 • Czarny
 • Biały

Istnieje także wiele innych kolorów, takich jak czekoladowy, łupkowy, sepia, srebrny, liliowy, beżowy, pomarańczowy, intensywnie blond, kremowy i złoty.

Zdrowie i Higiena

Zdrowie kawii może być zagrożone przez problemy skórne, które objawiają się swędzeniem, drapaniem, utratą futra i strupami. Regularne czyszczenie futra, zwłaszcza u kawii z długim futrem, jest niezbędne. Strefy genitalne powinny być szczególnie zadbane, aby zapobiec ich zabrudzeniu. Kawie mogą mieć problemy z roztoczami, wszami i grzybami, co może prowadzić do silnego świądu i problemów skórnych. Nieodpowiednie warunki bytowe, takie jak brudna klatka czy kontakt z zakażonymi zwierzętami, mogą powodować infekcje i choroby.

Opieka nad Kawią

 1. Towarzysze: Kawie są zwierzętami społecznymi i najlepiej czują się w towarzystwie. Zasięgnij porady weterynarza w sprawie sterylizacji.
 2. Spokój: Kawie są nieśmiałymi i zwyczajnymi zwierzętami, które nie lubią hałasu i zamieszania.
 3. Dieta: Kawie jedzą dużo warzyw, które muszą być świeże i różnorodne. Dieta powinna być uzupełniona witaminą C.
 4. Bezpieczeństwo: Kawie nie skaczą, więc nie umieszczaj ich w miejscach, z których mogą spaść.

Dbając odpowiednio o kawię, możemy zapewnić jej długie i zdrowe życie jako ukochany domowy zwierzak. Zapraszamy do naszej kliniki weterynaryjnej, gdzie oferujemy pełną opiekę nad kawiiami i innymi małymi zwierzętami. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i umówić się na wizytę.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin