Chwilkę...

Powikłania BOAS. Przerost podniebienia miękkiego u psa – objawy, niedotlenienie u psa

5 sierpnia 2023

Niestety, zdarza się, że psy operowane w związku z wystąpieniem syndromu brachycefalicznego (BOAS), doznają powikłań. Na szczęście wśród czworonożnych pacjentów są to pojedyncze przypadki. Warto pamiętać, że chirurg wykonuje zabieg na drogach oddechowych i jest to jedyny dostęp do tlenu dla zwierzęcia, a bez tlenu nie da się żyć!

Najczęściej przybywają do naszej kliniki zwierzęta operowane kilka miesięcy lub lat wcześniej w innych zakładach leczniczych dla zwierząt. 

Dr Paweł Adam Mucha, specjalista chirurgii weterynaryjnej, zoperował już ponad 500 przypadków psów i kotów z syndromem brachycefalicznym. Nie ma tygodnia w naszej klinice, w którym nie odbywałby się zabieg operacyjny takiego przypadku. Zdarzają się dni, w których doktor operuje 8 przypadków i wtedy cały zespół naszej kliniki jest w pełnej gotowości, by zapewnić najlepsze standardy i opiekę nad takimi pacjentami. Zabiegi te obejmują korekty skrzydełek nosa, korekty podniebienia miękkiego, usunięcie wynicowanych kieszonek krtaniowych, operacje zapadu krtani i tchawicy.

Przybywają do nas właściciele z buldożkami francuskimi, buldogami  angielskimi, mopsami i innymi rasami psów krótkoczaszkowych z całej Polski. Oczywiście mamy też i wielu kocich pacjentów.

Niedotlenienie u psa – objawy BOAS

Niedotlenienie u psów, podobnie jak u ludzi, występuje, gdy tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Taki stan może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Poniżej przedstawiamy całą listę, na co, jako właściciele zwierząt, powinniśmy skierować swoją uwagę. Są to najczęściej występujące objawy niedotleniania u psa:

 • chrapanie i ospałość,
 • duszność podczas spaceru i po lekkim wysiłku,
 • kaszlenie i charczenie,
 • ulewanie pokarmu i zadławienia,
 • niechęć do ruchu,
 • bezdech w nocy, furkotanie,
 • świsty i częste kichanie,
 • stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych,
 • omdlenia i sinica,
 • częste wymioty po posiłku, regurgitacja, refluks, dysfagia,
 • charczenie,
 • oddech przez pysk („uśmiech”), hipertermia,
 • brak tolerancji na wysokie temperatury zewnętrzne,
 • i wiele innych…

Jeśli istnieje podejrzenie, że pies ma objawy niedotlenienia, niezbędna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Niedotlenienie może szybko prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń organów lub śmierci. Szybko postawiona diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia są absolutnie kluczowe, aby pies miał szansę na odzyskanie sprawności. Specjalista może określić przyczynę niedotlenienia i zalecić odpowiednie leczenie, które może obejmować tlenoterapię, leczenie podstawowej przyczyny problemu lub inne interwencje.

Niedotlenienie u psa – objawy, przerost podniebienia miękkiego u psa. Powikłania BOAS – syndrom brachycefaliczny

Psy dotknięte BOAS są dużo bardziej narażone także na inne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Są znacznie bardziej podatne na wystąpienie udaru cieplnego, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w gorące dni. Mogą także cierpieć z powodu nawracających i przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych. Psiaki z syndromem brachycefalicznym mogą także borykać się z problemami trawiennymi, w tym refluksem.

Wtórnie do występowania BOAS i przewlekłego niedotlenienia mogą pojawić się m.in. problemy kardiologiczne (zwiększenie światła prawej komory, niedomykalność zastawki trójdzielnej, nadciśnienie płucne). Poważnymi problemami są także zapaść tchawicy i zapad krtani.

Powikłania po zabiegach:

 • najczęściej dochodzi do obrzęku operowanego podniebienia miękkiego lub okolicznych tkanek gardła,
 • po zabiegach typu folded flap dochodzi do odwinięcia płata podniebiennego czasem w ciągu dwóch tygodni od operacji,
 • przy zbyt krótko przyciętym podniebieniu dochodzi do dalszego go poluzowywania i stwardnienia, powodując obturację gardła,
 • ulewanie się pokarmu i wody, prowadzące do problemów gastrycznych,
 • głuchota, po zabiegach na podniebieniu miękkim, migdałkach i kieszonkach krtaniowych,
 • obrzęk skrzydełek nosowych po zabiegach na nozdrzach przednich,
 • odbarwienie się nosa – czasowa utrata pigmentacji,
 • krwotok,
 • martwica skrzydełek nosowych.

Przerost podniebienia miękkiego u psa – objawy, charakterystyka, przyczyny

Przerost podniebienia miękkiego u psa jest stanem, który najczęściej dotyka psy rasy brachycefalicznej. Krótki, spłaszczony pyszczek, spotykany u buldogów, mopsów czy pekińczyków może przyczyniać się do rozwoju tej przypadłości.

Podniebienie miękkie jest tylną częścią jamy ustnej, oddzielającą jamę nosową od jamy ustnej. U zdrowego psa, podniebienie miękkie jest na tyle krótkie, że nie powoduje problemów z oddychaniem. Przerost podniebienia miękkiego u niektórych psów może prowadzić do blokady dróg oddechowych i skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Poniżej przedstawiamy objawy przerostu podniebienia miękkiego u psa.

Jakie są objawy przerostu podniebienia miękkiego u psa?

Objawy przerostu podniebienia miękkiego u psa mogą obejmować:

 • chrapanie lub głośne oddychanie, nawet podczas spoczynku,
 • trudności z oddychaniem, szczególnie podczas wysiłku lub ekscytacji,
 • częste ulewanie się lub odbijanie, ponieważ problem z oddychaniem może wpływać na połykanie pokarmu przez psa,
 • niebieskawe lub sine zabarwienie dziąseł lub języka podczas wysiłku lub w stresie,
 • występowanie omdlenia lub zapaści, szczególnie w ciepłym środowisku lub po wysiłku.

Przyczyny występowania przerostu podniebienia miękkiego u psa

Przerost podniebienia miękkiego jest w dużej mierze związany z genetyką i budową anatomiczną psów brachycefalicznych. Selekcja tych ras pod kątem płaskiego i krótkiego pyska skutkowała nieproporcjonalnie długim podniebieniem miękkim w stosunku do krótkiej jamy nosowej i gardła. Taka budowa przyczynia się do powstawania problemów z prawidłowym oddychaniem lub przyjmowaniem pokarmu.

Objawy przerostu podniebienia miękkiego u psa i objawy niedotlenienia u psa – jak leczyć. Syndrom Brachycefaliczny – diagnostyka powikłań

Diagnostykę powikłań zaczynamy zawsze od wywiadu i  badania klinicznego ogólnego.  Badanie rozszerzamy o badania dodatkowe krwi i badanie echokardiologiczne serca. Badania te są potrzebne, by móc poddać zwierzę znieczuleniu ogólnemu.

Często wykonujemy badania endoskopowe dróg oddechowych. Badania wykonuje się za pomocą sztywnych lub giętkich endoskopów, zwanych fiberoskopami. Dodatkowo, możliwe jest też wykonanie endoskopii małżowin nosowych oraz nozdrzy tylnych.

Endoskopy wyposażone są w specjalistyczną optykę i źródła światła, umożliwiające dokładne obejrzenie badanego narządu. W przypadku użycia fiberoskopu, lekarz ma do dyspozycji kanał roboczy z płukaniem. Poprzez użycie specjalistycznych narzędzi możemy pobrać próbki, złapać i usunąć ciała obce lub zmiany przerostowe.

Badania endoskopowe przeprowadzone są w znieczuleniu ogólnym i są bezbolesne. Inwazyjność endoskopii jest mała w porównaniu do tradycyjnej chirurgii, a ryzyko powikłań znacznie mniejsze, co sprawia, że to jakże bardzo powszechne badanie u ludzi coraz częściej jest wykonywane także w weterynarii.

Reoperacje przeprowadzane w Klinice Szmaragdowej – objawy przerostu podniebienia miękkiego u psa, objawy niedotlenienia u psa, BOAS

Nasi lekarze i personel pomocniczy na bieżąco poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Chcemy oferować coraz szerszy wachlarz usług chirurgicznych, by być w stanie zawsze pomóc Waszym pupilom.

Dr Paweł Mucha na konsultacji postara się o szybką diagnozę i zaproponuje najlepszą metodę korekcji powikłania. To pozwoli na odpowiednią kurację i powrót zwierzęcia do zdrowia.

Prosimy pamiętać, że każda pora roku jest odpowiednia, by pomóc Waszemu pupilowi. Nie warto czekać, kiedy Wasze zwierzę cierpi!

Najczęściej rodzaj użytego sprzętu do operacji, jak laser czy diatermia, nie mają wpływu na powikłania BOAS.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin