Chwilkę...

Paszporty – Czipowanie i podróże

18 maja 2018
adorable-animal-canine-134392-1200x800.jpg

Czipowanie i paszporty unijne

Jeśli, jesteście Państwo właścicielami psa, kota lub fretki i chcielibyście zabrać swojego ulubieńca w podróż poza granice Polski, należy zapoznać się z zasadami przewozu zwierząt (według „Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych”). 

Pierwszym i koniecznym warunkiem założenia paszportu dla Państwa pupila jest nadanie mu numeru identyfikacyjnego- czipu. Mikroprocesor jest to urządzenie wielkości ziarenka ryżu, które wszczepiane jest pod skórę w okolicy szyi zwierzęcia. Iniekcja implantu jest bardzo szybka i bezbolesna, nie wywołuje reakcji alergicznych oraz jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Zabieg wykonuje uprawniony do tego lekarz weterynarii.

Przypominamy, że właściciel powinien niezwłocznie po implantacji, zarejestrować numer mikroczipu swojego zwierzęcia w jednej z międzynarodowych baz danych. W przypadku zaginięcia pupila zwiększa to szansę na jego szybszy powrót do domu.

Kolejnym niezbędnym warunkiem do wydania paszportu jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli nasz pupil jest szczepiony regularnie co roku i miał już wszczepiony mikroczip, uzyskujemy ważność szczepienia z dniem jego podania. W innym przypadku od szczepienia do wyjazdu należy odczekać 21 dni. 

Czip i paszport wydawane są jednorazowo. Implant służy zwierzakowi do końca jego życia. Pamiętajmy jednak o dacie ważności paszportu – ważny jest on do momentu kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wyznaczonych przez lekarza weterynarii terminów profilaktyki.

Gdy nasze zwierze zostało zaczipowane i zaszczepione, lekarz weterynarii przystępuje do wystawienia paszportu. Wpisuje do dokumentu niezbędne dane: imię, nazwisko oraz adres zamieszkania właściciela, opis zwierzaka, informacja o chipie (numer, data wszczepienia), informacje o szczepieniach przeciw wściekliźnie, informacje o odrobaczaniu i profilaktyce przeciw kleszczom.

Ważne !!!

Warunki przewozu zwierząt, różnią się w zależności od kraju, do którego zamierzamy wyjechać. Dlatego ważna jest odpowiednio wczesna wizyta w Klinice, aby dokładnie rozplanować terminy zabiegów. 

Jeśli chcesz podróżować do państw nienależących do UE (np. Rosja, Ukraina, Białoruś, Turcja), niezbędne jest dołączenie do paszportu dodatkowego potwierdzenia wystawionego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Warto pamiętać, że Wielka Brytania oraz Irlandia nie uznają tatuażu jako formy trwałego oznakowania. Niektóre państwa wymagają również dodatkowych, szczegółowych badań krwi. Wyjeżdżając do kraju z poza U.E. i poza kontynent europejski prosimy Państwa o bezpośredni kontakt z ambasadą, gdzie podane zostaną Państwu szczegółowe wymagania. Wiele Państw zmienia przepisy w zależności od sytuacji epizootycznej i epidemiologicznej. 

Aby uniknąć rozczarowań z powodu niedopełnionych formalności związanych z różnymi wymogami w zależności od celu podróży – warto o paszport zadbać minimum miesiąc przed wyjazdem!

Często pytania dotyczą wystawienia paszportu w celu wyjazdu z Polski i powrotu z/do Brazylii, Argentyny. My nie łamiemy prawa europejskiego.

Wszystkie wymogi szczegółowe dostępne są na stronach konsulatów i ambasad krajów, do których wybierają się Państwo z pupilem.

Prawidłowa kolejność działań w przypadku wyjazdu za granicę ze swoim zwierzęciem.

  1. Przeprowadzenie badania klinicznego.
  2. Oznakowanie zwierzęcia mikroczipem.
  3. Uzupełnienie niezbędnej profilaktyki ekto i endopasożytniczej oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie.
  4. Wystawienie paszportu.

Warto czipować zwierzęta, nawet jeśli nie wyrabiamy im paszportu.

Czipowanie jest najtrwalszym sposobem na oznakowanie zwierząt. Lekarz weterynarii za pomocą specjalnie przygotowanej igły wszczepia pod skórę zwierzęcia – w okolicy szyi – urządzenie wielkości ziarenka ryżu. Implantacja odbywa się bardzo szybko i bezboleśnie. W każdym mikroczipie zapisany jest unikatowy, 15-cyfrowy, numer identyfikacyjny, który można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. Każdy właściciel powinien niezwłocznie po implantacji, zarejestrować numer mikroczipu swojego zwierzęcia w jednej z międzynarodowych baz danych (np. Safe Animal lub Identyfikacja.pl). W przypadku zaginięcia pupila zwiększa to szansę na jego natychmiastową identyfikację i szybszy powrót do domu.

Aby wyrobić w naszej Klinice paszport, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja terminu wizyty

lek. wet. Tomasz Kornat, lek. wet. Klaudia Haratym, lek.wet. Krzysztof Więcek i lek wet Hanna Biesiada

 

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin