Chwilkę...

Choroby dziąseł

9 kwietnia 2018
IMG_5143-1200x1600.jpeg

Dlaczego dziąsła naszych zwierząt często chorują?

Problemy z dziąsłami u psów i kotów są bardzo powszechne i często wiążą się z problemami z halitozą (nieświeżym oddechem). Nieświeży oddech może być tylko przejściowy, spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej, spożywaniem określonych pokarmów (np. ryb) lub starzeniem się, co często prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny i zalegania pokarmu.

Jednak w niektórych przypadkach, przyczyną uporczywego nieświeżego oddechu mogą być systemowe choroby i schorzenia. Problemy z halitozą mogą wynikać z chorób przewodu pokarmowego, infekcji dróg oddechowych, cukrzycy i niewydolności nerek, a także z problemów jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł, paradontoza i zapalenie jamy ustnej. Te ostatnie są najczęstszymi przyczynami.

U kotów występuje plazmocytarne zapalenie dziąseł.

Bakterie obecne w jamie ustnej, rozkładające białka śliny i resztki pokarmowe, powodują powstawanie płytki nazębnej (cienkiej, nieprzyjemnie pachnącej warstwy na powierzchni zębów). Płytka nazębna formuje się zaraz po wyrżnięciu zębów i jeśli nie jest usuwana, w ciągu krótkiego czasu (48 godzin) ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny (brunatny, twardy osad pokrywający zęby).

Czynniki predysponujące do chorób jamy ustnej

 • Obecność bakterii i kwasowość śliny: Bakterie w jamie ustnej i kwasowość śliny przyczyniają się do tworzenia płytki nazębnej.
 • Wiek: Starsze zwierzęta są bardziej narażone.
 • Dieta i żucie: Mokre jedzenie sprzyja odkładaniu się resztek na powierzchni zębów, prowadząc do powstawania płytki. Stosowanie suchych karm i przekąsek dentystycznych zmniejsza tworzenie się płytki i kamienia.
 • Rasa: Rasy brachycefaliczne i małe psy oraz koty perskie są bardziej podatne. Brachycefaliczne rasy psów mają specyficzną budowę pyska, a perskie koty mają zęby „ściśnięte” w małej przestrzeni, co sprzyja gromadzeniu się resztek pokarmowych.
 • Brak higieny jamy ustnej: Większość właścicieli nie czyści codziennie zębów swoim zwierzętom.

Pierwsze objawy problemów z dziąsłami

Rozpoznanie problemów jamy ustnej u zwierząt może być trudne. Właściciel powinien regularnie sprawdzać jamę ustną swojego zwierzęcia, zwracając uwagę na:

 • Halitoza: Nieświeży oddech jest częsty u zwierząt i może być bardzo nieprzyjemny.
 • Brak apetytu: Zwierzę może odmawiać jedzenia z powodu bólu lub wybierać bardziej smakowite pokarmy.
 • Zachowanie: Zwierzę może być mniej żywotne, mniej towarzyskie i mniej chętne do zabawy. Może unikać dotyku w okolicach pyska.
 • Krwawienie z dziąseł: Krwawienie często wynika z zapalenia spowodowanego infekcją bakteryjną.

Jak czyścić zęby swojego zwierzęcia

Wszystkie powierzchnie zębów powinny być szczotkowane, jednak w praktyce skupiamy się na powierzchniach stykających się z policzkami. Powierzchnie wewnętrzne (przy języku) wymagają mniejszej uwagi ze względu na żucie i ścieranie przez język.

 1. Przyzwyczajanie: Należy przyzwyczajać zwierzę do dotykania jamy ustnej, unoszenia warg i masowania dziąseł już od młodego wieku.
 2. Szczotkowanie: Używając gazika lub gumowego naparstka i pasty do zębów przeznaczonej dla zwierząt, można czyścić zęby i dziąsła wykonując delikatne, okrężne ruchy. Jeszcze lepiej jest używać miękkiej szczoteczki do zębów.
 3. Profesjonalne czyszczenie: Okresowe kontrole weterynaryjne są konieczne, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej i, jeśli to konieczne, wykonać profesjonalne czyszczenie kamienia nazębnego pod znieczuleniem ogólnym.

Zapobieganie problemom z dziąsłami i utrzymanie zdrowia jamy ustnej

 1. Regularne kontrole weterynaryjne: Weterynarz oceni stan zdrowia jamy ustnej podczas ogólnych wizyt kontrolnych.
 2. Higiena jamy ustnej: Należy przyzwyczajać zwierzę do szczotkowania zębów od młodości.
 3. Stosowanie odpowiednich produktów: Używanie specjalistycznych past do zębów, przekąsek i karm przeznaczonych do higieny jamy ustnej.
 4. Unikanie szkodliwych przedmiotów: Należy unikać kamieni, kawałków drewna, kości i zabawek wykonanych z nylonu, które mogą uszkodzić zęby i dziąsła.

Wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonujemy w naszej klinice. Nieświeży oddech, nawet jeśli jest przejściowy, powinien skłonić do wizyty u weterynarza, aby ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz stan jego jamy ustnej. Wczesne wykrycie problemów pozwala na wdrożenie odpowiednich zabiegów profilaktycznych i unikanie poważnych problemów zdrowotnych.

© 2018 Klinika Szmaragdowa. Realizacja strony: Agencja OXY Lublin